Quantcast
Channel: MobiSerwis
Viewing all 265 articles
Browse latest View live

MUX 8 – nowe kanały w lubuskim od 2016

$
0
0

mux8Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję dla czterech nowych kanałów, które zobaczymy w ramach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T na Multipleksie 8 również w woj.lubuskim. Nowe kanały uruchomią: Grupa Wirtualna Polska, Agora, Grupa ZPR Media i spółka związana z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej.

KRRiT uchwałą z dnia 30 października 2014 r. uznała, że trzy miejsca w multipleksie ósmym przeznaczy dla programów Telewizji Polskiej (trzy programy w standardzie SD lub jeden w standardzie HD i jeden w SD). Cztery kanały przypadną nadawcom komercyjnym. W tym celu został ogłoszony konkurs z wytycznymi programowymi czterech kanałów jakie Rada chciała by znalazły się w MUX 8. Wyniki konkursu wyglądają następująco

Koncesję dla kanał uniwersalnego o profilu filmowo-rozrywkowym (z programami informacyjnymi) otrzymała należąca do Grupy ZPR Media spółka TV Spectrum na emisję kanału pod nazwą TV#. Grupa ZPR czyli Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe Media nadają już naziemie kanały Polo TV, Eska TV i Fokus TV.

Kanał lifestylowy, który ma promować aktywny rozwój człowieka przypadnie spółce Green Content – spółce zależnej od Agory. Kanał będzie nosić nazwę Kiwi TV. Agora w ramach DVB-T posiada już również poprzez spółkę zależną kanał filmowy Stopklatka TV.

Kanał lokalno-samorządowy wygrała spółka Cable Television Networks & Partners, założona przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, która uruchomi stację pod nazwą Zoom TV.

Kanał interaktywny (z audycjami o edukacji medialnej i treściami z nowych mediów) będzie nosić nazwęWP1 i stworzy go Grupa Wirtualna Polska.

Przegranymi w konkursie są min: Telewizja Polsat, Telewizja Puls, AETN Poland, Discovery Polska, Scripps Networks Polska.

Rozpoczęcie nadawania programów będzie mogło nastąpić po zawarciu umowy z operatorem technicznym – firmą Emitel (prawdopodobnie w połowie 2016r). Multipleks 8 będzie nadawany na częstotliwościach z zakresu 174-230 MHz.


Jaka antena dla MUX 8 – problemy z odbiorem tv

$
0
0
antena uhf+vhfPosiadacze anten telewizji naziemnej DVB-T na pasmo UHF mogą mieć niedługo problemy z odbiorem sygnału TV z powodu zapowiadanego powstania kolejnego multipleksu MUX-8 i budowy sieci internetu mobilnego 800 MHz.
Trwa rozwój naziemnej telewizji DVB-T. Według porozumienia regionalnego Geneva 2006 (GE06) Polsce przydzielono siedem multipleksów nadawanych w paśmie UHF (470–862 MHz) i jeden w paśmie 174–230 MHz na potrzeby telewizji oraz 3 na potrzeby radia. W Polsce działają trzy multipleksy ogólnopolskie (MUX-1, MUX-2 i MUX-3) oraz MUX-4 dla telewizji mobilnej Cyfrowego Polsatu. MUX 5 i 6 są wolne, gdyż polska administracja czeka na decyzję w sprawie drugiej dywidendy cyfrowej. MUX-7 (800 MHz) przeznaczono na nadawanie Internetu (pierwsza dywidenda cyfrowa). W tej sytuacji zdecydowano się na zagospodarowanie MUX-8, ale w paśmie VHF, co stworzy problemy odbioru posiadaczom anten UHF.
Jak odbierać MUX-8?
Najprostszy sposób to wymiana anteny DVB-T na pasmo UHF na antenę szerokopasmową odbierającą oba pasma, o ile obydwa sygnały będą docierać ze zbliżonych kierunków. Jeżeli w domu jest starsza antena szerokopasmowa, to powinna odebrać wszystkie multipleksy. Posiadacze anten bez wzmacniaczy jedynie na pasmo UHF będą mogli dokupić antenę na pasmo VHF i zwrotnicę antenową, aby zsumować oba sygnały TV. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli oba sygnały nie będą nadawane ze zbliżonych kierunków, ponieważ można ustawić precyzyjnie anteny na nadajniki UHF i VHF. Nie można zapominać też o innych elementach systemu odbiorczego, takich jak wzmacniacze czy zwrotnice, które również mogą mieć węższe pasmo i będą wymagały wymiany. Problem ten będzie dotyczył konieczności dostosowania systemów odbioru zbiorowego w których trzeba będzie modernizować instalację antenową. Antena VHF przyda się także ze względu na nadawanie w paśmie VHF radiofonii cyfrowej DAB+, jeżeli jesteśmy posiadaczem stacjonarnego tunera DAB+, wymagającego doprowadzenia sygnału radiowego.

Ruszają testy dla MUX8

$
0
0

18 stycznia br. spółka EmiTel uruchomi emisję sygnału MUX 8 na terenie aglomeracji warszawskiej. Emisja ma na celu ocenę przygotowania gospodarstw domowych do odbioru tego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, który będzie nadawany w pasmie VHF (kanały 5-12, 174-230 MHz)

Pozwoli również na przygotowanie sprzedawców i instalatorów odbiorczych systemów antenowych do zapewnienia odpowiedniego sprzętu i usług niezbędnych do dostosowania anten, w przypadku, gdy obecna antena nie pozwoli na odbiór tego sygnału. W multipleksie nadawana będzie plansza z kolorowymi pasami, bez dźwięku. Sygnał MUX 8 będzie dostępny do połowy lutego 2016 roku. Wszelkie uwagi na temat odbioru tego sygnału EmiTel prosi kierować na adres dvb-t@emitel.pl.

TESTY MUX 8 W INNYCH WOJEWÓDZTWACH

testy MUX8

mux 8 w-wa

                                         sygnał mux 8 Warszawa

Sterowanie kilkoma urządzeniami RTV

$
0
0

Umieszczanie urządzeń RTV w nowoczesnych szafkach lub szufladach, oprócz walorów estetycznych niesie za sobą również spore problemy użytkowe. Sterowanie tak zakamuflowanymi urządzeniami jest często kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem takiego problemu jest przedłużacz pilota Signal IRB-600U. Czujnik przedłużacza pilota Signal IRB-600U odbiera sygnał z dowolnego pilota i rozdziela go na trzy nadajniki. Zasilanie urządzenia realizowane jest przez port USB, co oznacza, że przedłużacz zasilony może być z telewizora lub odbiornika STB wyposażonego w taki port. Każdy z nadajników można umieścić naprzeciw innego urządzenia, np. przyklejając do szyby/drzwiczek szafki (od strony wewnętrznej). Daje to możliwość sterowania kilkoma urządzeniami umieszczonymi w zamkniętym meblu, eliminując problemy z ich zdalną obsługą (brak reakcji na pilota, skrócony zasięg, konieczność precyzyjnego celowania itp.

Cechy wyróżniające
  • współpraca pilotami RTV nadającymi w zakresie podczerwieni 30-60kHz,
  • odbiór sygnału pilota z max 5 m,
  • trzy nadajniki podczerwieni na kabelkach o długości: 1, 1.5 i 2 metrów,
  • zasilanie z portu USB telewizora lub innego urządzenia,
  • możliwość przyklejenia odbiornika IR np. w do telewizora,
  • możliwość schowania urządzenia do szafki,
  • możliwość przykręcenia do ścianki szafki.
Przedłużacz podczerwieni Signal IRB-620U jest urządzeniem, które doceni każdy użytkownik kina domowego, odbiornika DVB, konsoli do gier, amplitunera czy odtwarzacza multimedialnego. Signal IRB-620U pozwala na retransmisję sygnału podczerwieni z pilota do urządzeń nie pozostających w bezpośredniej widoczności użytkownika. Urządzenie stosowane jest najczęściej w sytuacji, gdy urządzenia RTV umieszczone są w nowoczesnych szafkach pozwalających na ich ukrycie.
Czujnik przedłużacza pilota Signal IRB-620U odbiera sygnał z dowolnego pilota i rozdziela go na trzy nadajniki. Każdy z nich można umieścić naprzeciw innego urządzenia np. przyklejając do szyby/drzwiczek szafki (od strony wewnętrznej). Daje to możliwość sterowania kilkoma urządzeniami umieszczonymi w zamkniętym meblu, eliminując problemy z ich zdalną obsługą (brak reakcji na pilota lub skrócony zasięg, konieczność precyzyjnego celowania itp.)
Signal IRB-620U stosowany może być w wielu aplikacjach – również w sytuacjach, gdy istnieje konieczność zwiększenia zasięgu i kąta działania pilotów wybranych urządzeń. Cechą unikalną urządzenia jest zasilanie realizowane przez port USB. Oznacza to, że przedłużacz zasilony być może z telewizora lub odbiornika STB wyposażonego w taki port. Pozwala to na realizację prostego okablowania oraz redukcję gniazd zasilających przy szafkach RTV. Konstrukcja odbiornika podczerwieni umożliwia stosowanie go zarówno z odbiornikami LCD/Plazma, jak i bardzo wąskimi telewizorami LED.
Akcesoria w komplecie

Signal IRB-620U

Przykład zastosowania Signal IRB-620U

Przykład zastosowania Signal IRB-620U

Instalacja antenowa w Międzyrzeczu

$
0
0

W dniu 06.02.2016r. zakończyliśmy montaż instalacji TV-SAT+DVB-T zrealizowanym na układzie multischwitchowym. Instalacja została wykonana w domku jednorodzinnym w Międzyrzeczu. Zastosowaliśmy antenę satelitarną aluminiową 90 cm z konwerterem QUATRO Inverto BLACK Ultra i dedykowanym Multiswitch’em MP-0504L Signal 5-wejściowy 4-wyjściowy z aktywną naziemną. Do tego zestawu dołożyliśmy antenę DVB-T UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit. Sygnal jaki uzyskaliśmy z anteny kierunkowej był na tyle – silny aby nie przesterować sygnału musieliśmy zrezygnować ze wzmacniacza. Dodatkowo założyliśmy zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal by uniknąć wymiany tunera satelitarnego, multiswitcha, odbiornika TV czy zestawu HiFi po wiosennej lub jesiennej burzy.  Sygnał jaki uzyskaliśmy z anteny satelitarnej to 88/94 a z anteny kierunkowej skierowanej na nadajnik z Jemiołowa 95/100 co dało bardzo dobry wynik. Od tej chwili domownicy mogą cieszyć się w pełni telewizją satelitarną i naziemna w domu.

20160206_143603 20160206_143611

Słaba jakość konwertera – zakup

$
0
0

Antena odbierająca sygnał, konwerter, który go przetwarza i przewód koncentryczny, przekazujący go do tunera. To trzy główne ogniwa instalacji satelitarnej. Każdy z tych trzech elementów może powodować, że obraz i dźwięk nie będą płynne i dobrej jakości.

W tym poradniku zwrócimy uwagę na wybór konwertera, czym się kierować podczas zakupu. Wśród dostępnych na rynku konwerterów znajdują się urządzenia różnej klasy, co znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w cenie, a nie tylko.

Głównym parametrem, którym należy stosować się przy zakupie, jest współczynnik szumów. Im mniejszy jest tenże współczynnik, tym lepsza jakość sygnału przekazywanego do tunera. W różnych konwerterach występuje i inny pobór prądu. Opinie konsumentów zamieszczane w internecie mogą pomóc w dokonaniu wyboru, ponieważ zdarza się, że parametry techniczne urządzenia podawane są przez niektórych producentów dla najlepszych wyników pracy urządzenia, a nie uśrednionych.

Dla trwałości urządzenia ważna jest również jego szczelność, choć tę właśnie trudno zbadać przy zakupie. Okres gwarancji udzielanej na konwerter w tym przypadku że być decydujący. Na te lepsze jakościowo modele, producenci nie obawiają się udzielać jej nawet na 5 lat Dobrze, jeśli obudowa posiada przynajmniej zabezpieczenie złącza konwertera, aby chronić to miejsce przed wilgocią.

Testujemy telewizję 4K

$
0
0

W dniu 05.03.2016 postanowiliśmy przetestować nowy uchwyt satelitarny „ZEZ” na satelitę Astra. Jednocześnie sprawdziliśmy testowe kanały UHD z Astry.

Uchwyt bardzo solidnie wykonany. Montaż banalnie prosty, dostrojenie do Astry zajęło kilka minut. Sygnał na poziomie 80sygnał/90jakosc [%]. Pamiętam czasy układów „ZEZ” gdzie dostrojenie anteny nie rzadko doprowadzało nas do rozstrojenia nerwów. Uchwyt naszym zdaniem rewelacyjny, szybki bezproblemowy montaż.

Po przeskanowaniu satelity telewizor /4K/ znalazł ponad 400 niekodowanych kanałów telewizyjnych, oraz ponad 160 kanałów radiowych. Po przeglądnięciu listy kanałów, po nazwach odnaleźliśmy 4 kanały z transmisją testową UHD. Prawdopodobnie gdybyśmy przejrzeli dokładnie kanał po kanale programów UHD byłoby więcej.

Obraz powala na kolana, szczegóły są niesamowite, widać każdy element wyraźnie i dokładnie. Aż miło popatrzeć. Tylko czekać, kiedy nasze kanały /np. nc+, Polsat/ będą nadawały w takiej rozdzielczości. Ale do tego czasu jeszcze dużo wody upłynie….w Warcie :)

Programy Astra UHD

L.p. Kanał Nazwa programu Rozdzielczość Dźwięk Uwagi
1. 661

Fashion One 4K

2160p Stereo  
2. 646 SES UHD Demo Channel 2160p Dolby Digital+  
3. 647 UHD1 by Astra 2160p Stereo  
4. 1074 Canal+ UHD 2160p AAC  
Uchwyt ZEZ Astra Astra i Hotbird Różnice pomiedzy 4K, FULL HD, 720P

Orientacyjny zasięg radia dab+ w Polsce

$
0
0

Orientacyjny zasięg DAB+ w Polsce przedstawia mapa zasięgu cyfrowego radia. Obecnie (stan na 05 marca 2016 roku) nadajniki cyfrowego radia DAB+ znajdują się w 18 miastach, dzięki czemu radia w cyfrowej jakości można słuchać w tych miastach oraz pobliskich miejscowościach. Mapa zasięgu poniżej:

mapa-zasiegu dab+Poniżej szczegółowa lista miast, miejscowości, wraz ze szczegółowymi informacjami na temat odbioru:

parametry dab+

A tak gra cyfrowe radio w Skwierzynie


Eska TV zmienia nazwę na Ósemka TV

$
0
0

Ósemka TV – taką nową nazwę ma nosić obecny kanał Eska TV. Polsat Sport News ma zmienić nazwę na Super Polsat. Nową nazwę zyska również kanał, który dopiero będzie nadawany na ósmym multipleksie DVB-T, Kiwi TV zmienia nazwę na Metro.

Ósemka TV

Grupa ZPR Media chce zmienić nie tylko nazwę swojego kanału z Eska TV na Ósemka TV ale również poszerzyć ofertę programową. W ramówce mają znaleźć się również programy rozrywkowe i seriale, a sam zakres gatunków muzycznych prezentowanych na antenie Ósemki ma zostać poszerzony. Obecna oglądalność Eska TV to 0,8 proc. (dane Nielsen Audience Measurement). Grupa ZPR Media niedawno zmieniła również nazwę kanału, który ma dopiero wystartować w tym roku na ósmym multipleksie.

Super Polsat

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się na zmianę nazwy kanału Polsat Sport News nadawanego na drugim multipleksie na Super Polsat. Oferta programowa kanału zostanie poszerzona o filmy i seriale.  Super Polsat będzie kanałem dostosowanym do odbioru przez osoby niepełnosprawne. Aż 70 proc. produkcji ma być dostępne dla ludzi z dysfunkcją wzroku (audiodeskrypcja) oraz słuchu (napisy, lektor języka migowego). W marcu br. udział tej stacji w rynku wśród widzów telewizji naziemnej wyniósł 0,75 proc. (dane Nielsen Audience Measurement).

Metro

W tym roku ma wystartować również stacja Kiwi TV należąca do Agory.  Stacja Kiwi TV, zgodnie z decyzją KRRiT, zmieni nazwę na Metro. Jak informuje Agora, nazwa Metro pozwoli lepiej oddać charakter nadawanego programu, a jednocześnie nawiąże do rozpoznawalnych marek Agory. Do września ub.r. Agora wydawała bezpłatny dziennik „Metro”, który zastąpiono „MetroCafe.pl”. Metro ma być kanałem „lifestylowym”,  w jego ramówce pojawią się m.in. pozycje promujące sport i aktywne spędzanie czasu.  29 proc. czasu antenowego stanowić mają filmy fabularne, 11 proc. – filmy dokumentalne, a poza tym na antenie pojawią się też m.in. audycje edukacyjne, rozrywkowe, poradnikowe i publicystyczne.

Antena Fuba DAT903 Combo LTE

$
0
0

antena-fuba-dat903-comboGPSgo Electronic, wyłączny dystrybutor na Polskę produktów takich marek, jak Fuba i Tele System, wprowadził na nasz rynek nowy model anteny naziemnej dla odbioru sygnałów w pasmach częstotliwo­ści VHF i UHF.

Fuba DAT903 Combo LTE, oprócz tego, że nadaje się do odbioru sygnału w pasmach 170-230 MHz i 470-790 MHz, posiada wbudowany filtr LTE, który chroni przed zakłóceniami ze strony sieci superszybkie­go Internetu. DAT903 Combo LTE to antena 28-elementowa, do złoże­nia w 6 krokach.

Najważniejsze cechy:

  • Możliwość montażu bez użycia narzędzi
  • Gotowe reflektory i direktory
  • Możliwość regulacji poziomej i pionowej
  • Regulacja kąta elewacji ±15°
  • Dipol ze zintegrowanym, uszczelnionym złączem F
  • Wbudowany filtr LTE

Płaska antena satelitarna SELFSAT H21D

$
0
0

SelfSat H21DW sprzedaży na polskim rynku pojawił się nowy model płaskiej anteny sa­telitarnej SELFSAT od koreańskiej firmy I DO IT. SELFSAT H21D, bo o nim mowa, posiada wymienny moduł konwertera LNB, co zdecydowanie wyróżnia ten produkt spośród innych urządzeń tego typu.

Anteny płaskie z powodzeniem można stosować tam, gdzie montaż trady­cyjnej, offsetowej anteny satelitarnej jest niemożliwy, np. z powodu ograniczeń nałożonych przez administratora budynku.

Instalacja anteny płaskiej SELFSAT H21D nie powinna sprawić problemów. Ponadto ze względu na swoje niewielkie wymiary (566 x 300 x 67 mm) antenę tę można zabrać np. na kemping. Nadaje się do odbioru zarówno kanałów SD, jak i HD, choć przy gorszej pogodzie mogą wystąpić problemy z odbiorem kana­łów HD. Wtedy zalecana jest mocniejsza antena H30D lub H50D.

Specyfikacja techniczna:

  • Częstotliwość wejściowa: 10,7-12,75 GHz
  • Polaryzacja: pionowa (V) i pozioma (H)

Zysk: 34,5 dBi dla 12,7 GHz

  • Wymiary: 566 x 300 x 67 mm
  • Masa: 7 kg
  • Pobór prądu: 150 mA (max.)
  • Temperatura pracy: od -30°C do +60°C
  • Temperatura przechowywania: od -40°C do +80°C
  • Wymienny moduł LNB (Single/Twin/Quad)
  • Przełączanie pasma: 0 kHz/22kHz

Częstotliwość wyjściowa: 950-1950 MHz / 1100-2150 MHz

  • Częstotliwość. L.O.: 9,75 GHz/10,6 GHz
  • Współczynnik szumów przy 25°C: 0,2 dB (typ.)
  • VSWR wejściowy: 2,5: 1 (typ.)
  • VSWR wyjściowy: 2,5: 1 (typ.)
  • Zysk: 60 dB (typ.)

Zasilanie: 12-14 V DC (V); 16-19 V DC (H)

Płaskie anteny satelitarne SELFAST

$
0
0

Płaskie anteny satelitarne SELFASTPłaskie anteny koreańskiego producenta I DO IT Co. Ltd. sprzedawane pod marką SELFSAT od jakiegoś czasu z powodzeniem zaczynają konkurować z pospolitymi antenami offsetowymi. Wprawdzie są wielokrotnie droższe, ale ich nieocenione zalety, takie jak duża skuteczność przy niewielkich gabarytach oraz możliwość maskowania, sprawiają, że znajdują nabywców nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale coraz częściej w Polsce.

Płaskie anteny nie przypominają kształtem owalnych anten offsetowych, gdyż są najczęściej prostokątne, więc można je stosować na przykład tam, gdzie standardowa antena satelitarna nie jest mile widziana albo wręcz zakazana. Płaskie anteny można świetnie maskować, naklejając na nie np. folię imitującą panel fotowoltaiczny lub przypominającą kolor i strukturę ściany, na której będzie zamontowana. Wspomnianą dużą skuteczność zawdzięczają specjalnej budowie wykonanej w technologii warstwowej. Anteny SELFSAT nie posiadają reflektora odbijającego fale i skupiającego je w ognisku, ale taką budowę, w której sygnał antenowy prawie bezpośrednio trafia do konwertera. Dzięki temu wydajność jej wydajność anteny offsetowej wynosi w granicach 60-75%. Technologia odbioru jest oparta na trzech warstwach. W pierwszej spolaryzowany sygnał skupia się w specjalnych otworach w kształcie lejka o przekroju kwadratowym. W kolejnych dwóch warstwach rozdzielany jest sygnał satelitarny spolaryzowany poziomo od tego spolaryzowanego pionowo i trafia bezpośrednio do konwertera. Konwerter natomiast pracuje tak samo jak klasyczny konwerter stosowany przy antenach offsetowych, czyli mówiąc w skrócie przemienia częstotliwość z GHz do pierwszej pośredniej w MHz. Technologia odbioru i budowy anten jest strzeżona kilkunastoma patentami zgłoszonymi przez producenta. Dotychczas najbardziej popularne anteny SELFSAT serii H30D, mające wymiary 517x277x58 mm posiadały zysk mierzony przy częstotliwości 12,7 GHz rzędu 33,7 dBi. Wystarczały do odbioru w Polsce kanałów SD (DVB-S) z Hot Birda (13°E), ale nie były zbyt dobre dla kanałów nadawanych w nieco bardziej wymagającym systemie DVB-S2, a więc przy transmisjach HD.

Dopiero pojawienie się stosunkowo niedawno anten serii H50D dało taką możliwość nawet w gorszych warunkach atmosferycznych. Anteny SELFSAT H50D mają podobną budowę jak poprzednie serii H30D, ale są dużo większe (517x514x58 mm), a ich zysk sięga 36,1 dBi, czyli jest zbliżony do zysku anten offsetowych 80 cm. Tak samo jak H30D produkowane są w trzech wersjach H50D (z LNB Single), H50D2 (z LNB Twin), H50D4 (z LNB Quad). Nie należy mylić tej anteny z anteną H50M, która mimo podobnych rozmiarów jest przeznaczona do odbioru dwóch pozycji satelitarnych (np. Astra 19,2°E i Hot Bird 13°E). Antena H50M składa się z dwóch paneli o rozmiarach anteny H30D połączonych ze sobą krawędzią i skręconych względem siebie o taki kąt, aby możliwy był odbiór satelitów przesuniętych na orbicie o około 6 stopni. Zysk takiej anteny jest więc podobny do zysku anteny H30D i wynosi w granicach 33,0-33,7 dBi.

Niedawno w ofercie producenta pojawił się system pośredni pomiędzy H30D a H50D o symbolu H21D. Ma wymiary 566x300x67 mm i zysk 34,5 dBi. Nowością konstrukcyjną tej anteny jest wymienny konwerter, który jak poprzednio może być w wersji Single, Twin lub Quad.

Anteny SELFSAT są sprzedawane z systemem mocowania inwazyjnym np. do ściany lub bezinwazyjnym np. na rurkę, jeśli chcemy je zamocować do elementów balkonowych. Występuje też system (nie we wszystkich modelach) z mocowaniem bezinwazyjnym bezpośrednio do ościeżnicy okna. Wszystkie mają możliwość precyzyjnego ustawienia w trzech wymaganych płaszczyznach. Zasada montażu anteny płaskiej jest podobna do tej, jaką stosujemy przy antenach offsetowych, ale anteny płaskie są bardziej wymagające i można powiedzieć „nie wybaczają błędów”. Tu precyzja musi byś dużo większa niż przy tradycyjnej antenie. Oprócz ustawień w płaszczyźnie azymutu i elewacji, niezbędne jest skręcenie anteny w osi poziomej, które odpowiada skręceniu w płaszczyźnie polaryzacji.

Masa anten SELFSAT jest zbliżona do masy ich odpowiedników offsetowych w wersji stalowej, ale dzięki mniejszym gabarytom ich obciążenie przy silnym wietrze jest dużo mniejsze. Wraz ze wszystkimi elementami mocującymi są malowane na jasny kolor i pakowane w specjalne styropianowe etui zabezpieczające przed uszkodzeniem w transporcie.

Oprócz wymienionych modeli pod marką SELFSAT produkowanych jest o wiele więcej anten. Część z nich nie różni się przeznaczeniem, lecz tylko kształtem, ale są także konstrukcje bardziej zaawansowane. Wśród nich anteny do odbioru mobilnego oraz anteny z systemem IP.

Gdzie można obejrzeć treści UHD 4K

$
0
0

Najtańsze telewizory UHD 4K można kupić w cenie już poniżej 2000 zł. Największą popularnością cieszą się jednak modele kosztujące od 3000 zł wzwyż, które posiadają wiele dodatkowych funkcji w porównaniu ze swoimi tańszymi braćmi. Duży spadek cen telewizorów Ultra HD w ostatnim czasie doprowadził do wzrostu sprzedaży i do zwiększenia zainteresowania ultrawysoką rozdzielczością. W związku z tym konsumenci poszukują treści UHD, których ilość niestety nadal nie jest wystarczająca. Gdzie znaleźć materiały wideo w rozdzielczości 4K?

Pierwszy na myśl nasuwa się Internet, gdzie znaleźć można właściwie wszystko. I to jest strzał w dziesiątkę! Dużo darmowych treści w UHD 4K można znaleźć na przykład na YouTube. Wystarczy wpisać w okienku wyszukiwarki „UHD”, „4K” lub „Ultra HD” i wyskoczy nam mnóstwo propozycji. Są to, co prawda, krótkie filmiki i pokazują głównie przyrodę, ale na początek przygody z ultra wysoką rozdzielczością są odpowiednie. Co zrobić, kiedy darmowe filmiki przestaną nam już wystarczać? Gdzie znaleźć coś bardziej ambitnego – np. filmy pełnometrażowe w 4K? Tutaj z pomocą przychodzą internetowe wypożyczalnie VOD, takie jak Netflix. Na wielu nowych modelach telewizorów taka aplikacja jest dostępna – wystarczy się zarejestrować i wybrać opcję premium za 11,99 euro (ok. 50 zł) miesięcznie. Pierwszy miesiąc oglądania jest za darmo. Innym serwisami, które oferują filmy 4K, są Strefa VOD Samsunga czy Filmbox Live na telewizorach LG.

Eutelsat Hot Bird (13°E)

Z pozycji orbitalnej 13°E, gdzie stacjonują satelity Eutelsat Hot Bird, można odbierać dwa kanały UHD – FunBox 4K i Hot Bird 4k1. Oba te kanały są aktualnie dostępne jako FTA, ale FunBox 4K ma zostać w przyszłości zakodowany. Warto dodać, że FunBox 4K jest oferowany przez polską sieć kablową Telkab z Tczewa. Emisję FTA tego kanału z satelity Eutelsat Hot Bird 13B (13°E) rozpoczęto na początku września 2015 roku. Zarówno FunBox 4K jak i Hot Bird 4k1 są aktualnie kanałami demonstracyjnymi nadają materiały promocyjne. Przykładowo w ramach Hot Bird 4k1 można od początku roku oglądać między innymi promo The Museum Channel. Stacja prezentuje najpiękniejsze europejskie muzea, a także wystawy z wiodących europejskich galerii, i jest dostępna w wybranych sieciach kablowych i IPTV we Francji, Portugalii, Belgii czy Rumunii. The Museum Channel można oglądać także poprzez Internet na komputerach, tabletach, smartfonach czy Smart TV, po uiszczeniu stosownej opłaty.Niewykluczone, że emisja materiału promocyjnego The Museum Channel w 4K jest związana z planami uruchomienia tego kanału na satelicie  i to właśnie w ultrawysokiej rozdzielczości. W kanale Hot Bird 4k1, obok promo The Museum Channel, nadawane są również inne materiały promocyjne. W marcu pojawiły się zapowiedzi uruchomienia na 13°E kanału UHD od włoskiego nadawcy publicznego Rai. Według nieoficjalnych informacji, wybrane mecze Euro 2016 zostaną pokazane przez Rai Sport właśnie w ultrawysokiej rozdzielczości. Z tej wyjątkowej okazji oglądania wybranych rozgrywek w 4K będą mogli skorzystać, bez dodatkowych opłat, wszyscy użytkownicy platformy satelitarnej tivusat. Należy tutaj zaznaczyć, że przekaz będzie szyfrowany w Nagra MA – N3. Wiadomo, że pierwszym meczem, którego transmisja na żywo zostanie zrealizowana w UHD, będzie mecz otwarcia mistrzostw (Francja – Rumunia) w dniu 10 czerwca o godz. 21:00. Należy się spodziewać, że Rai Sport UHD pokaże również transmisje wszystkich ćwierćfinałów, półfinałów oraz finału, który zostanie rozegrany 10 lipca o godz. 21:00. W UHD nie powinno zabraknąć również meczów z udziałem reprezentacji Włoch. Do uruchomienia kanałów Ultra HD szykuje się również OSN, dostawca płatnej telewizji satelitarnej na Bliskim Wschodzie, świadczący swoje usługi za pośrednictwem satelitów Eutelsat 7 WestA(7°W), Nilesat 201 (7°W) i Eutelsat 8 West B (8°W). W ramach zawartej z Eutelsatem umowy wynajął nowe pojemności na satelicie Eutelsat 8 West B, które posłużą do uruchomienia jego pierwszych kanałów UHD, ale także umożliwią rozszerzenie oferty o dodatkowe kanały HD.

Astra (19,2°E)

Operator satelitarny SES nadaje już poprzez swoje satelity 8 kanałów Ultra HD 4K – pearl.tv 4K UHD, Fashion One 4K, Airtel 4K, Dish UHD Promo, High 4K TV, Insight UHD, NASA TV UHD i UHD1 by ASTRA/ HD+. Ponadto w lipcu 2015 roku SES podpisał ze Sky Deutschland umowę z dodatkową pojemność dla transmisji Ultra HD. Spośród wyżej wymienionych kanałów na satelitach Astra (19,2°E) nadawane są:
Fashion One 4K, Insight UHD, pearl.tv 4K UHD, UHD1 by ASTRA/ HD+, a także kanały demo SES UHD Demo Channel i CANAL+ en Ultra HD. Ten ostatni, mimo że jest kanałem demo, od czasu do czasu transmituje na żywo, w ramach testów, mecze piłki nożnej, oczywiście sygnał jest wtedy szyfrowany. Przykładowo, w UHD francuski CANAL+ transmitował ostatnio mecz Olympique Lyon – Paris Saint-Germain, rozegrany w niedzielę, 28 lutego 2016 roku w ramach 28. kolejki Ligue 1. Poprzednio był to mecz AS Monaco – Paris Saint-Germain we wrześniu ub.r. UHD1 by ASTRA/HD+ wystartował 4 września 2015 roku wraz z otwarciem wystawy IFA 2015 w Berlinie. Jest on współtworzony przez operatora satelitarnego SES i niemiecką platformę HD+. UHD1 by ASTRA/HD+ jest nadawany FTA w godzinach od 8:00 do 20:00, natomiast po godz. 20:00 sygnał jest szyfrowany dla HD+ Również 4 września ub.r. uruchomiony został kanał pearl.tv 4K UHD. Jest to niemiecki kanał telezakupowy. Na satelicie Astra (19,2°E) dostępne są także wersje SD i HD tej stacji.

Fashion One 4K został uruchomiony 1 września 2015 roku. Na tym samym transponderze dostępny jest kanał HD Fashion One 4K Preview, który ma zachęcić widzów do przejścia na oglądanie w Ultra HD. Co ciekawe, w kanale Fashion One 4K nadawane są materiały również w języku polskim. Nadawcą jest sieć telewizyjna Fashion One. Fashion One 4K to pierwszy na świecie kanał telewizyjny o modzie dostępny w rozdzielczości 4K. W jego ramówce nie brakuje takich hitów, jak „Model Yoga” i „Fashion On A Platę”, a także materiałów o trendach w modzie, programów poradnikowych, pokazów mody czy relacji z czerwonego dywanu. Insight UHD wystartował na satelicie Astra (19,2°E) w dniu 5 października 2015 roku. Jego nadawcą jest holenderska spółka TV Enter-tainment Reality NetWork (TERN). Grupą docelową są widzowie w wieku 18-45 lat. Stacja prezentuje treści o przyrodzie, sporcie, podróżach i wiele innych.

Astra (28,2°E)

Na Astrze (28,2°E), podobnie jak na 19,2°E, nadawany jest nie-kodowany kanał demo operatora SES. Poza nim, nie ma tam na razie żadnych innych kanałów 4K. Jednak jak twierdzi brytyjski regulator medialny Ofcom, w 2025 roku nawet 30 kanałów UHD plus bardzo duża liczba kanałów HD mogą być w Wielkiej Brytanii „z łatwością rozmieszczone” w ramach obowiązujących dla tego kraju przydziałów pasma na transmisje satelitarne DTH.
W swoim dokumencie konsultacyjnym zatytułowanym „Space Spectrum Strategy” Ofcom wysuwa tezę, że brytyjskie kanały będą mogły być nadawane w ramach przydzielonych Wielkiej Brytanii pozycji orbitalnych, dzięki wykorzystaniu w przyszłości bardziej wydajnych technologii, takich jak DVB-S2 czy standard kompresji HEVC. Według Ofcomu, dwa czynniki pomogą zaspokoić zapotrzebowanie na dodatkową pojemność – nowe technologie oraz koniec równoległej emisji w SD i HD. Mimo że na 28,2°E nie ma jeszcze regularnych kanałów HD, to można spodziewać się, że przodownikiem w tym zakresie będzie brytyjska platforma satelitarna Sky, która zresztą oferuje już dekodery UHD 4K z serii Sky Q i zapowiedziała wprowadzenie usługi UHD jeszcze w tym roku. Ewentualny kanał 4K od Sky UK będzie prawdopodobnie kodowany.

Turksat (42°E)

Na satelicie Turksat 2A nadawany jest jeden kanał 4K. TRT 4K tureckiego nadawcy publicznego wystartował 19 lutego 2015 roku. Co ciekawe, nie szyfruje nadawanych tam sporadycznie meczów piłki nożnej. Przykładowo w październiku ub.r. pokazał relację na żywo ze spotkania Fenerbahęe SK-Ajax Amsterdam w ramach rozgrywek Ligi Europy. Była to pierwsza w historii tureckiego nadawcy publicznego TRT transmisja meczu piłkarskiego na żywo w 4K. Należy jednak dodać, że TRT 4K nadawany jest w wiązce wschodniej (East) satelity Turksat 2A. To oznacza, że do odbioru w Polsce konieczna jest większa antena satelitarna. Do odbioru trzeba anteny satelitarnej powyżej 1,5 m na południu i 1,8 m w centrum Polski. Co więcej, wiązka ta jest wrażliwa na średnie i małe zachmurzenie lub opady (8PSK), więc tak naprawdę zalecana jest jeszcze większa antena.

Eutelsat (36°E)

Na tym satelicie nadawane są dwa kanały UHD – oba kodowane w systemie ADEC i dostępne wyłącznie dla abonentów rosyjskiej platformy Trikolor TV. Jednym z tych kanałów jest Insight UHD, znany z Astry 19,2°E, a drugim – Trikolor Ultra HD. Dodatkowo na jednym z transponderów prowadzone są testy UHD opatrzone logiem innej rosyjskiej platformy – NTV Plus. Przekaz ten identyfikuje się jako Test123 i jest niekodowany. Platforma Trikolor TV uruchomiła pakiet składający się z dwóch kanałów Ultra HD 4K – Trikolor Ultra HD i Insight UHD – w dniu 15 listopada 2015 roku. Abonenci Trikolor TV mogą oglądać nowe kanały bez dodatkowych opłat. Operator ma już w swojej ofercie dekodery UHD 4K. Trikolor Ultra HD to całodobowy kanał filmowy dla widzów powyżej 16 lat. Nadawca planuje każdego roku wzbogać jego ofertę o 100-140 nowych filmów. Insight UHD zastąpił kanał demo UHD platformy Trikolor TV nadawany od 22 października 2014 roku.

Eutelsat (5°W)

Na satelicie Eutelsat 5 West A (5°W) nadawany jest kanał pro-mo francuskiej platformy satelitarnej Fransat – identyfikujący się jako FRANSAT ULTRA HD DEMO. Jego sygnał jest niekodowany (FTA). Fransat jest satelitarną alternatywą dla sieci naziemnej telewizji cyfrowej we Francji. Jej operatorem jest Eutelsat. Usługa obejmuje kilkadziesiąt niekodowanych kanałów telewizyjnych, większość w jakości HD, w tym najbardziej popularne francuskie stacje. Kanał Fransat Ultra HD Demo oferuje różnorodne treści, w tym te nadawane już w kanale demo Hot Bird 4k1 na 13°E, np. materiały promocyjne The Museum Channel.

Hispasat (30°W)

Również hiszpański operator satelitarny Hispasat posiada własny kanał demonstracyjny w rozdzielczości UHD. Jest nim Hispasat 4K HEVC. Rozpoczął on nadawanie we wrześniu 2015 roku. Tak naprawdę na tym samym transponderze na 30°W nadawane są dwa różne przekazy UHD – oprócz Hispasat 4K HEVC także H2B2VS. Hispasat 4K HEVC nadaje z technologią High Dynamie Rangę (HDR – wysoki zakres dynamiki) i kompresją HEN/C/H.265. Nowa technologia HDR zapewnia lepszą jakość, jaśniejszy obraz, większy kontrast i więcej kolorów. Pozwala na wyświetlanie obrazów o zakresie jasności porównywalnym z zakresem jasności widzianym przez człowieka.

Ultra HD 4K w kablu i naziemnej

Z naszych informacji wynika, że aktualnie tylko jedna polska kablówka oferuje swoim abonentom kanał UHD – wspomniana wcześniej Telkab z Tczewa. Natomiast uruchomienie kanałów UHD w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce to raczej bardzo odległa perspektywa, gdyż do tego celu wymagana jest duża pojemność, nawet po ewentualnym przełączeniu do DVB-T2 i HEVC. Ponadto wydaje się, że żaden polski nadawca nie jest jeszcze gotowy do uruchomienia regularnego kanału UHD. Aktualnie ani Cyfrowy Polsat, ani nc+ nie oferują przez satelitę żadnego kanału UHD 4K. Nie mają też w ofercie dekoderów wspierających ultrawysoką rozdzielczość. Czy ulegnie to w najbliższym czasie zmianie? Warto zwrócić uwagę, że prawa do Euro 2016 ma Telewizja Polsat, w związku z czym kanał UHD, choćby testowy, z wybranymi meczami, byłby postrzegany jako krok w dobrym kierunku. Przypomnijmy, że Cyfrowy Polsat pierwsze emisje testowe w HD nadał podczas MŚ 2006. Teraz sytuacja mogłaby się powtórzyć, ale już z UHD. Od pierwszej transmisji HD Cyfrowego Polsatu minęło już 10 lat. Co ciekawe, nadająca również z 13°E platforma tivusat będzie emitować kanał włoskiego Rai Sport z meczami Euro 2016 właśnie w UHD. Platforma nc+ rozpoczęła w lutym na jednym ze swoich transponderów na satelicie Eutelsat Hot Bird (13°E) testy standardu kompresji H.265/HEVC. Czy to jeden z pierwszych kroków w kierunku uruchomienia w przyszłości przez nc+ kanału UHD 4K? Operator tej platformy nie chce na razie informować o planach, datach i dostępności ewentualnego kanału 4K.

Pierwszy start 8-go multiplexu

$
0
0

Niebawem w ramach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T wystartuje w Polsce kolejny cyfrowy multipleks. Przeczytaj cztery punkty o MUX-8 – kiedy wystartuje, jaką będzie mieć ofertę programową i jaki sprzęt będzie niezbędny do odbioru.

Start MUX-8

Operatorem technicznym multipleksu ósmego jest firma Emitel. Zgodnie z daną decyzją od Urzędu Komunikacji Elektronicznej firma Emitel powinna zacząć nadawanie sygnału z nadajników pierwszego etapu w sierpniu 2016 roku. Może się jednak okazać, że mimo uruchomienia nadawania w multipleksie nie będzie można obejrzeć żadnego kanału ponieważ nadawcy komercyjni sygnalizują możliwość rozpoczęcia emisji programów dopiero pod koniec roku. Nie wiadomo czy wcześniej na emisję swoich projektów zdecyduje się Telewizja Polska.

Zasięg

MUX-8 będzie realizowany etapami. Pierwszy krok to włączenie nadajników w sześciu wielkich miastach co zapewni dostęp do sygnału 44 procentom populacji naszego kraju. Kolejny etap włączania nadajników powinien nastąpić tuż przed końcem 2016 roku.

mapa-zasiegu-mux8-etap-1

Antena dla MUX-8

Ósmy multipleks będzie emitowany w paśmie VHF (174-230 MHz ) więc w innym zakresie częstotliwości niż inne multipleksy, które są nadawane w paśmie UHF (470-806 MHz). Dla niektórych użytkowników może to oznaczać montaż dodatkowej anteny do odbioru pasma VHF. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że według przedstawianych planów prawie wszystkie nadajniki MUX-8 będą wysyłać sygnał w polaryzacji pionowej, a nie poziomej tak jak jest to w przypadku innych multipleksów. Znacznie więcej o tym jaką wybrać antenę do odbioru ósmego multipleksu opisaliśmy w temacie – jaka antena MUX 8?

Oferta programowa

Na multipleksie 8 zobaczymy cztery nowe kanały od nadawców komercyjnych: Nowa TV, Metro TV, Zoom TV i WP1 (każde w jakości SD). Wciąż nie wiadomo jakie kanały umieści na multipleksie Telewizja Polska, która ma do dyspozycji miejsca na 3 kanały SD lub 1 kanał HD i 1 kanał SD.

Pierwsze nadajniki MUX 8

$
0
0

1 sierpnia firma Emitel uruchomiła nadajniki MUX 8 w siedmiu lokalizacjach: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa, Wrocław. Na razie nadawany jest tylko obraz kontrolny. Pojawienie się oferty programowej leży już gestii nadawców.

Nadajniki MUX 8:

Gdańsk / Chwaszczyno
Kanał: 6, Moc: 20 kW, Polaryzacja: V (pionowa)

Katowice / Kosztowy
Kanał: 6, Moc: 20 kW, Polaryzacja: H (pozioma)

Kraków / Chorągwica
Kanał: 7, Moc: 10 kW, Polaryzacja: V (pionowa)

Łódź / Zygry
Kanał: 9, Moc: 25 kW, Polaryzacja: H (pozioma)

Rzeszów / Sucha Góra
Kanał: 6, Moc: 18 kW, Polaryzacja: V (pionowa)

Warszawa / PKiN
Kanał: 7, Moc: 2 kW, Polaryzacja: H (pozioma)

Wrocław / Ślęża
Kanał: 6, Moc: 16 kW, Polaryzacja: V (pionowa)

mapa-zasiegu-mux8-etap-1

 


Aplikacja EmiMaps-mapa zasięgów

$
0
0

Aplikacja EmiMaps

Aplikacja „Mapy zasięgów – EmiMaps” ma na celu udostępnienie odbiorcom indywidualnym informacji o spodziewanych szacunkowych zasięgach emisji telewizji cyfrowej realizowanych przez EmiTel Sp. z o.o., jako pomoc przy przybliżonym określaniu możliwości odbioru sygnału w zadanym miejscu na terenie kraju, a także doboru lub instalacji odpowiednich elementów odbiorczej instalacji antenowej.

Aplikacja EmiMaps dostępna jest pod adresem: EmiMaps.emitel.pl

Jak działa aplikacja?

W celu oceny możliwości uzyskania poprawnego odbioru sygnału należy wybrać multipleks oraz wprowadzić adres punktu odbioru sygnału. Można też wykorzystać funkcję automatycznego ustalania położenia lub przesunąć ikonę domku na mapie we właściwe miejsce.

Po wybraniu lokalizacji zostanie przedstawiony przewidywany zasięg wybranego multipleksu we wskazanym punkcie odbioru. Aplikacja umożliwia skalowanie i przesuwanie mapy. Przesunięcie punktu odbioru (ikony domku) w inne miejsce spowoduje automatycznie wyznaczenie zasięgu dla nowego miejsca. Kliknięcie na ikonę nadajnika pozwala na odczytanie szczegółowych parametrów sygnału emitowanych z tego obiektu.

Kolorem pomarańczowym  zaznaczany jest nadajnik preferowany dla wskazanej lokalizacji.
Kolorem czerwonym zaznaczony jest nadajnik, z którego odbiór powinien być również możliwy i z którego można próbować uzyskać odbiór w przypadku problemów z odbiorem z nadajnika preferowanego.

Kolorem żółtym  oznaczono obszary, gdzie odbiór sygnały powinien być możliwy.
Kolor jasnożółty  oznacza obszary o utrudnionym odbiorze.

W oknie po prawej stronie pokazana zostanie nazwa i główne parametry stacji nadawczej, dla której wyznaczono zasięg. Przedstawiane są też porady dotyczące doboru anteny do wybranej lokalizacji i wskazanego multipleksu. Poniżej przedstawiony jest przekrój pionowy terenu na trasie od stacji nadawczej do anteny odbiorczej. Wykres ten pozwala na ocenę utrudnień w odbiorze sygnału spowodowanych występowaniem przeszkód terenowych.

Zastrzeżenia:

Aplikacja jest narzędziem pomocniczym dla odbiorcy końcowego. Działanie aplikacji nie obejmuje wszystkich zagadnień wpływających na ocenę możliwości odbioru sygnału w danej lokalizacji, w związku z czym EmiTel nie gwarantuje, że rzeczywiste działanie urządzeń odbiorcy końcowego będzie odpowiadać wynikom zastosowania aplikacji lub oczekiwanym wynikom zastosowania się do instrukcji uzyskanych za pomocą aplikacji. Opisy i porady zawarte w aplikacji i na stronach internetowych EmiTel należy traktować jedynie jako informacje, które nie stanowią rekomendacji lub innego zapewnienia lub zobowiązania EmiTel wobec użytkownika aplikacji, odbiorcy końcowego lub osób trzecich.

Zasady działania aplikacji lub treści w niej zawarte lub treści, do których aplikacja umożliwia dostęp, mogą podlegać wielokrotnie i w każdym czasie modyfikacji bez konieczności uzyskania zgody użytkownika.

Z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, EmiTel w najdalej dopuszczalnym przez prawo zakresie nie odpowiada za szkody powstałe w związku z aplikacją, jej użytkowaniem bądź w związku z jej niewłaściwym działaniem, błędami, brakami, zakłóceniami, defektami, opóźnieniami w transmisji danych, wirusami komputerowymi, awarią linii lub systemu informatycznego, a także treściami zawartymi w aplikacji.

Użytkownik korzysta z aplikacji na własne ryzyko. EmiTel w najdalej dopuszczalnym przez prawo zakresie nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rzetelność, aktualność oraz kompletność danych lub innych treści zawartych w aplikacji lub treści, do których aplikacja umożliwia dostęp.

Korzystanie z aplikacji nie jest równoważne ani nie zastępuje korzystania ze specjalistycznej aparatury pomiarowej w sposób zgodny z obowiązującymi lub stosowanymi w tym zakresie normami lub zasadami.

Jaka antena do MUX 8 w Lubuskiem

$
0
0

instlacja-mux-8Jaka antena będzie konieczna do odbioru MUX 8 w Lubuskiem ? W stosunku z tym, że sygnał multipleksu 8 będzie nadawany w innym paśmie niż pozostałe multipleksy to pytanie często jest zadawane w artykułach, komentarzach oraz wiadomościach jakie od Was otrzymujemy.

Obecnie wszystkie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T nadawane są w paśmie UHF lub na częstotliwościach z przedziału 470-806 MHz. W współzależności od regionu czy miasta każdy multipleks ma swój kanał. Aby sygnały z pozostałych nadajników nie różniły się wzajemnie sąsiednie nadajniki mają różne kanały. Wyjątkiem jest tzw. emisja synchroniczna (SFN), która pozwala nadawanie dwóch sąsiadujących nadajników na tym jednym kanale. Dzięki temu nadajniki nie zakłócają się,a sygnał lepszy. Niestety nie jest to układ pozbawiony wad, zatem nie można systemu zastosować wszędzie również dla wszystkich nadajników.

Ilość kanałów UHF jest niewielka dlatego dość szybko wypełnia całe pasmo obecnymi multipleksami i dodatkowymi jak multipleksy lokalne czy multipleks telewizji mobilnej. Na potrzeby dodania kolejnych kanałów telewizyjnych w ramach kolejnego multipleksu w  europie poświęcono na ten projekt również pasmo VHF (174-230 MHz). To pasmo było obecnie używane do nadawania telewizji analogowej.

II etap wdrażania MUX 8 – lubuskie

$
0
0

EmiTel rozpoczął drugi etap wdrażania multipleksu ósmego MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej. 25 października 2016 roku uruchomiona została kolejna emisja MUX 8, dzięki czemu widzowie mogą zacząć odbierać MUX 8 w województwie lubuskim.

Do czasu uruchomienia przekazu kanałów telewizyjnych przez nadawców w MUX 8 emitowane będą plansze kontrolne, które pozwolą na dostosowanie odbiorczych instalacji antenowych i zaktualizowanie listy programów nadawanych w naziemnej telewizji cyfrowej.

mux-8-etap-ii

Metro Nowa TV WP 1 Zoom TV

Pierwszy kanał w ramach MUX 8 wystartuje już 25 października o godz. 20:07. Będzie nim Zoom TV od Cable Television Networks & Partners Sp. z o.o. Kolejnym kanałem, który ruszy w ósmym multipleksie, będzie Nowa TV od Grupy ZPR Media. Datę startu ustalono na 9 listopada. Kanał WP1 od Wirtualnej Polski wystartuje 2 grudnia. Nieznana jest tylko data startu Metro TV od Agory. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że ma to być przełom listopada i grudnia.

Wielką niewiadomą są plany TVP dotyczące oferty MUX 8. Przypomnijmy, że telewizja publiczna ma do dyspozycji 3 sloty, które może przeznaczyć na 3 kanały SD lub 1 kanał HD i 1 kanał SD. To od niej zależy, jakie kanały tam uruchomi. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo ani jakie to stacje będą, ani kiedy zostaną wprowadzone do MUX 8.

MUX 8 w gminie Przytoczna

$
0
0

W miejscowości Przytoczna na życzenie klienta dołożyliśmy nowy Multiplex Mux8 do telewizji naziemnej DVB-T . Do wcześniej zamontowanej anteny na MUX 1, MUX 2, MUX 3 dołożyliśmy antenę na częstotliwość VHF 198,500 MHz (kanał 8) w polaryzacji pionowej V, która z powodzeniem odebrała dodatkowe kanały z MUX8. Jak widać na zdjęciach sygnał 95% i zero błędów. Obydwie anteny zostały połączone sumatorem antenowym ST 1-69. Całość została rozprowadzona w 3 pokojach a klient mógł cieszyć się w pełni telewizją naziemna.

Mobiserwis nawiązał współpracę z nowa.tv

$
0
0

Grupa ZPR Media nawiązała współpracę z instalatorami anten, miedzy innymi z naszą firmą, którzy rozwiążą problemy techniczne przez pomoc w rozbudowie systemu antenowego MUX 8 i nie tylko. W linku zamieszczamy pełną bazę instalatorów na terenie polski. Lista została stworzona przez portal Eska.pl i Nowa.tv, która aktualizowana jest na bieżąco. Gdy masz problem z odbiorem telewizji naziemnej czy satelitarnej wyszukaj swojego serwisanta w pobliżu.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1K9rOA2alpjIjob1CchSBHWNplUeWk6G-DdH4PNwMkYk/pubhtml

Viewing all 265 articles
Browse latest View live